به‌روز شده در: ۰۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۰
کد خبر: ۱۵۴۳
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۳ - ۲۱:۴۰
آيت‌الله جوادي آملي در ديدار جمعي از مديران وزارت امور خارجه:
در حالي كه دولت يازدهم اصلي‌ترين استراتژي خود را به بهبود روابط با دنياي غرب اختصاص داده است، آيت‌الله جوادي‌آملي يكي از مراجع تقليد قم عنوان كرد كه «غرب يك باغ وحش منظم است، اگرنه غربي‌ها با اين همه پيشرفت علمي اگر مريخ را هم فتح كنند در آنجا جنگ جهاني به راه خواهند انداخت. »
در حالي كه دولت يازدهم اصلي‌ترين استراتژي خود را به بهبود روابط با دنياي غرب اختصاص داده است، آيت‌الله جوادي‌آملي يكي از مراجع تقليد قم عنوان كرد كه «غرب يك باغ وحش منظم است، اگرنه غربي‌ها با اين همه پيشرفت علمي اگر مريخ را هم فتح كنند در آنجا جنگ جهاني به راه خواهند انداخت. »
به گزارش «جوان»، آيت‌الله جوادي آملي اين سخنان را در جمع مديران و كارشناسان ارشد وزارت امور خارجه زده كه ديروز با حضور در محل بنياد بين‌المللي علوم وحياني اسراء با اين مرجع تقليد ديدار كرده‌اند. موضوع بحث در اين نشست روابط بين‌الملل از منظر اسلام بود. اين گفته‌ها در حالي است كه پس از بروز وقفه‌اي يك ماهه در جريان مذاكرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5، ‌مديران وزارت خارجه موجي تازه از تلاش‌هاي ديپلماتيك خود را براي رسيدن به توافق نهايي آغاز كرده‌اند. روندي كه بر اساس توافق صورت گرفته در آخرين دور مذاكرات در وين، قرار است تا نخستين روزهاي فروردين سال 1394 به ثمر برسد و تكميل آن تا تيرماه سال آينده به طول بينجامد.
اين روند در حالي است كه بسياري از فعالان سياسي داخل كشور پس از عدم حصول نتيجه‌اي ملموس طي چندين دور مذاكرات فشرده و نفس‌گير، بر اين نظر پافشاري مي‌كنند كه هيچ نيتي براي پايان دادن به اين بحران غرب ساخته در طرف‌هاي مذاكره ديده نمي‌شود و اين تمديد‌هاي مكرر به منظور جلوگيري از توسعه برنامه هسته‌اي كشورمان صورت مي‌گيرد. در عين حال ديدگاه‌هاي متعددي در داخل كشور وجود دارد كه معتقدند اين سنگ‌اندازي‌ها نه فقط به منظور كاهش سرعت برنامه هسته‌اي كشورمان، بلكه با هدف از پاي درآوردن نظام جمهوري اسلامي است و مرور ذات دنياي غرب بيانگر دشمني ديرينه آنان با ملت‌هاي مستقل است.
حال اين ديدگاه در سخنان آيت‌الله جوادي آملي نيز قابل مشاهده است، به گونه‌اي كه در ديدار با مديران وزارت خارجه، ايشان با ترسيم نقشه راه براي مديران وزارت خارجه در موضوع تعامل با جوامع مختلف، دستورات اسلام در اين خصوص را داراي تقسيم‌بندي سه‌گانه مي‌داند و مي‌گويد: اسلام در خصوص تعامل مسلمانان با ديگران در سه حوزه دستورات و سفارشاتي دارد، نخست حوزه اسلام و مسلمين هستند كه با آنها داراي اشتراكات متعدد ديني و فرهنگي هستيم، حوزه دوم حوزه موحدان عالم است كه با آنها در اصل توحيد و برخي ديگر از موارد داراي اشتراك هستيم و سوم حوزه انسانيت است كه شامل همه افراد غيرمسلمان و غيرموحد است كه با آنها در اصل انسانيت مشتركيم.
اين مرجع تقليد سپس به رعايت دو عنصر عقل و عدل در تعاملات اشاره مي‌كند و ادامه مي‌دهد: در دستورات دين، دو عنصر مشترك در خصوص تعامل با اين سه حوزه وجود دارد و آن دو عنصر عبارتند از عنصر عقل و عدل، يعني در بخش انگيزه و رفتار عادلانه و در بخش انديشه عاقلانه رفتار كنيم.
اين استاد حوزه همچنين به رعايت شأن و منزلت كشور در تعاملات نيز اشاره‌اي مي‌كند و مي‌گويد: در تعامل با ديگر كشورها بايد حق همه را محترم بشماريم و در عين حال هرگز ارزش و جلال خود را كم نكنيم. ما اگر عادلانه و عاقلانه زندگي كنيم و حرفي را كه نمي‌توانيم استدلال كنيم نه بپذيريم و نه بيان كنيم از روابط بين‌المللي خوبي برخوردار خواهيم بود.
آيت‌الله جوادي‌آملي همچنين به شعار نه شرقي نه غربي كه كليدي‌ترين شعار جمهوري اسلامي و راهبرد اصلي كشور است نيز اشاره و عنوان مي‌كند: شعار نه شرقي و نه غربي كه شعار عمومي در نظام جمهوري اسلامي است، شعاري مربوط به استقلال كشور است اما شعار علمي خواص در بخش‌هاي علمي و تحقيقي بايد شعار «چه شرقي و چه غربي» باشد يعني دين مي‌گويد حرف علمي و منطقي را بايد از هر كجا شنيديد، بپذيريد. در بحث استقلال نه‌شرقي و نه غربي كاملاً درست است اما وقتي انسان اهل فهم و استدلال شد مي‌گويد چه شرقي و چه غربي و به اين منظور بايد راه صدور و ورود مسائل علمي كاملاً باز باشد.
اما نقطه عطف اين ديدار مربوط به تشريح ذات رفتارهاي كشورهاي غربي در موضوعاتي مانند حقوق بشر و مبارزه با تروريسم است. آيت‌الله جوادي‌آملي در اين خصوص مي‌گويد: غرب يك باغ وحش منظم است وگرنه غربي‌ها با اين همه پيشرفت علمي اگر مريخ را هم فتح كنند در آنجا جنگ جهاني به راه خواهند انداخت، مسئولان وزارت خارجه بايد بدانند ما در حوزه بين‌الملل به لطف الهي از همه كشورهاي غربي كه دستشان به جناياتي چون جنگ جهاني اول و دوم و حمله به عراق و افغانستان و امثال آن آلوده است بالاتر و سرافرازتريم.
در نهايت، پايان اين جلسه به موضوع مذاكرات هسته‌اي پيوند خورد و بحث به مشروعيت مذاكرات هسته‌اي با كشورهاي غربي رسيد كه
آيت‌الله جوادي‌آملي در اين خصوص اظهار كرد: اصل مذاكره با هر كسي كه حرف تازه‌اي دارد مفيد است اما اگر حرف حق ما در آنها اثري نداشته باشد و آنها نيز بر حرف باطل خود اصرار كردند، بايد كفايت مذاكرات را اعلام كرد، اما اكنون كه كشورها در دهكده جهاني زندگي مي‌كنند، نمي‌توانيم دور خود ديوار بكشيم و به ارتباط با كشورهاي ديگر نينديشيم لذا تا آنجا كه ممكن است بايد به بهانه مذاكرات حرف خود و اسلام را به آنها منتقل كرد كه ان‌شاءالله در اين امر موفق‌تر از پيش باشيد.

مخاطبین محترم
۱) روش نیوز، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: