به‌روز شده در: ۰۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۰
کد خبر: ۱۷۵۵
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۹

شف منابع نفت و گاز در دریای خزر برای ایران پیش از منفعت اقتصادی، از نظر تثبیت حاکمیت و سهم ایران در این دریا حائز اهمیت است. در ایران به خصوص در مناطق جنوبی به قدری میادین مشترک و توسعه نیافته نفت و گاز وجود دارد که شاید تا مدت‌ها نوبت به توسعه میادین کوچک نفت و گاز در آب‌های عمیق دریای خزر نرسد،اما ایران برای تثبیت سهم خود در این دریا به اکتشاف و در مراحل بعد به توسعه میادین نفت و گاز خزر اصرار دارد، چنانکه کشف میدان گازی سردار جنگل پس از طی مراحل بسیار پیچیده حفاری در آب‌های نسبتا عمیق با کمک سکوی نیمه‌شناور امیرکبیر سهم لااقل 18 درصدی ایران از دریای خزر را تثبیت کرد.

در دشواری اجرای این حفاری همین نکته بس که تا پیش از آن تجربه حفاری با استفاده از سکوهای نیمه شناور در آب‌های عمیق به طور کلی در ایران وجود نداشت و اپراتور ایرانی با توجه به عقب کشیدن شرکت‌های خارجی و عمل نکردن آنها به تعهداتشان برای استفاده از تجهیزات پیچیده امیرکبیر به نوعی مجبور شد کدهای رایانه‌‌‌ای مورد نیاز خود را برباید. گفته می‌شود در زمان حفاری بعضی چالش‌های ویژه نیز در اطراف سکوی امیرکبیر اتفاق افتاد که با دخالت نهادهای مسئول برطرف شد و شاید در آینده بتوان به آنها اشاره کرد.

برای آگاهی از برنامه آینده ایران درباره منابع نفت و گاز خزر با علی اصولی مدیرعامل شرکت ملی نفت خزر به گفت‌وگو نشستیم. شرکت ملی نفت خزر زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران و متولی اصلی حاکمیتی نفت یاران در حوزه خزر محسوب می‌شود.


مخاطبین محترم
۱) روش نیوز، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: