به‌روز شده در: ۰۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۰
کد خبر: ۱۸۳۲
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۵
یادداشتی به قلم علیرضا فرساد
مقام معظم رهبری نیز در رابطه با این واقعه فرمودند: یک روزی مصدق به آمریکایی‌ها اعتماد کرد، به آنها تکیه کرد، آنها را دوست خود فرض کرد، ماجرای 28 مرداد پیش آمد که محل کودتا در اختیار آمریکایی‌ها قرار گرفت و عامل کودتا با چمدان پُر پول آمد تهران و پول قسمت کرد بین اراذل و اوباش که کودتا را راه بیندازد؛ آمریکایی بود.

28 مرداد 1332 یادآور کودتایی سیاه است که شیرینی نهضت ملی شدن صنعت نفت را در کام ملت ایران تلخ کرد.بعد از پیروزی قیام 30 تیر به رهبری حضرت آیت ا... کاشانی که سبب روی کار آمدن مجدد مصدق شد؛مصدق بدین فکر افتاد تا اختیارات خود را افزایش و اختیارات مجلس شورای ملی را کاهش دهد و از این لحظه شکاف میان مصدق و آیت ا... کاشانی ایجاد شد و وی بنای اختلاف با آیت ا... را گذاشت.

مصدق بدون توجه به نقش و رهبری آیت ا... کاشانی در روی کار آمدن مجدد خودش شعار جدایی دین از سیاست را مطرح کرد و به دستگیری تعدادی از روحانیون نزدیک به آیت ا... کاشانی پرداخت.بزرگترین اشتباه مصدق دوری از مرجعیت و روحانیون و اعتماد به آمریکایی ها بود یا به نوعی دیگر میتوان روز ملی شدن صنعت نفت را روز جدایی صنعت نفت از انگلیس و پیوستن آن به آمریکا دانست.

اما مصدق که بنا را به دوستی و اعتماد به آمریکایی ها گذاشته بود ضربه سختی از آنها خورد.رییس دفتر وقت مصدق میگوید که هنگامی که فرمان عزل مصدق صادر شد آمریکایی ها از جمله ژنرال شوارتسكف و هندرسون سفير آمريكا در ايران کاملا در جریان بودند و برنامه ریزی از سمت آنها بود. هندرسون در ملاقات و مذاكره با دكتر مصدق خيلي سعي كرد ايشان را در پذيرفتن فرمان عزل متقاعد كند اما نتيجه‌اي نگرفت. واقعيت اين بود كه مقامهاي آمريكا دقيقاً محاسبه نكرده بودند كه از كجا شروع كنند و به كجا ختم كند. دكتر مصدق با استناد به اينكه اين فرمان قانوني نيست و شاه حق ندارد بدون رأي مجلس او را از سمت نخست‌وزيري بركنار كند با پيشنهاد هندرسون مخالفت كرد.

اما آمریکایی ها چراغ سبز شاه را گرفته بودند و به دلیل اینکه مصدق نتواند به روی شاه اثر بگذارد او را از کشور خارج کرده بودند و وی به روم رفته بود. انگليس که پس از کوتاه شدن دست خود از صنعت نفت ايران، منابع زیادی را در منطقه و خصوصا ايران از دست داده بود و با نا امیدی از رسيدن به توافق، وارد مطالعه طرح يک کودتاي نظامي شد. در ابتدا آمريکا با کودتا مخالفت میکرد اما پيروزي آيزن هاور در انتخابات رياست جمهوري آمريکا باعث تغييرات عمده‌اي در سياست خارجي آمريکا شد.

کرميت روزولت رييس اداره خاور نزديک سازمان سيا به فرماندهي عمليات انتخاب شد و آمريکا و انگليس، ستاد مشترکي را در ايستگاه اطلاعاتي انگليس در قبرس تشکيل دادند و عمليات کودتا را طرح‌ريزي کردند.آمریکایی ها هنگامی که دیدند مصدق با مذاکره عزل خود را قبول نمیکند کودتا را در 28 مرداد اجرا کردند.

آمریکایی ها شخصی را با کیف پر از پول به تهران فرستاده و اراذل و اوباش را جمع کرده تا برای کودتا در کنار نظامیان به آنها کمک کنند.شعبان جعفری معروف به شعبان بی مخ وی نقش مهمی را در پیروزی خیابانی طرفداران شاه و ارتش در مقابل نیروهای چپ و ملّی طرفدار مصدّق بازی کرد.

مصدق که از هیچ ابزاری برای مقابله با کودتا استفاده نمیکند و به هشدارهای آیت ا... کاشانی نیز توجهی نمیکند غروب 28 مرداد کودتاچیان به همه جا مسلط شدند و همه نهادها و مراکز تجمع آزادی‌خواهان به‌ دست اوباش و اشرار به آتش کشیده شد.مسئولیت های مهم کشوری به عوامل کودتا سپرده شد و فرماندهان لشکری دست داشته در کودتا نیز ترفیع درجه گرفتند.اسنادی در دست است که سازمان جاسوسی ایالات متحده آمریکا آنها را بعد از گذشت 60 سال منتشر کرده است که در بخشی از این اسناد آمده است:کودتای نظامی که منجر به سقوط مصدق و سرنگونی کابینه جبهه ملی شد، تحت نظارت سازمان سیا به‌عنوان یک اقدام سیاست خارجی ایالات متحده صورت گرفت.

مقام معظم رهبری نیز در رابطه با این واقعه فرمودند: یک روزی مصدق به آمریکایی‌ها اعتماد کرد، به آنها تکیه کرد، آنها را دوست خود فرض کرد، ماجرای 28 مرداد پیش آمد که محل کودتا در اختیار آمریکایی‌ها قرار گرفت و عامل کودتا با چمدان پُر پول آمد تهران و پول قسمت کرد بین اراذل و اوباش که کودتا را راه بیندازد؛ آمریکایی بود.

حال عبرتی که باید از این واقعه بگیریم این است که دوستی با شیطان محصولی جز نابودی ندارد زیرا آن معنی دوستی و اعتماد را درک نمیکند و تنها نگاهش به تامین منافع خود از هر راه و طریقی است.ایالات متحده در همین ایام نیز حتی به اعتماد محمد مرسی رییس جمهور مصر نیز پاسخی جز نابودی نداد.خوی استکباری و استعماری و امپریالیستی آمریکایی ها هیچگاه پایان نمی یابد و بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی چه زیبا فرمودند که آمریکا شیطان اکبر است.

 

مخاطبین محترم
۱) روش نیوز، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: